Organizatorzy Konkursu "Informatyka kwantowa dla każdego" byli pod wrażeniem prac wykonanych przez młodych uczestników - postanowiliśmy więc zadać zwycięzcom kilka pytań, aby dowiedzieć się więcej o ich rozwiązaniach i inspiracjach - być może okaże się to pożyteczne dla przyszłych uczestników.

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Julią Piech, która do konkursu zgłosiła film popularyzujący informatykę kwantową!

Kiedy i dlaczego zaczęła Pani interesować się informatyką kwantową?


JP: Około roku przed konkursem zaczęłam interesować się tematem informatyki kwantowej i powoli go zgłębiać


Co skłoniło Panią do udziału w konkursie?


JP: Przede wszystkim zainteresowania oraz możliwość rozpowszechniania tego tematu, a wiadomość o konkursie otrzymałam od mojej Pani profesor uczącej mnie fizyki.


Jaką dokładnie pracę zgłosiła Pani na konkurs? W jaki sposób może się ona przyczynić do popularyzacji informatyki kwantowej?


JP: Moja praca to film. Film, który pokazuje podstawy fizyki kwantowej. Moja praca miała na celu zaciekawienie Widza tematem informatyki kwantowej tak, aby chciał dowiedzieć się więcej w tym temacie.


Co było najtrudniejsze w trakcie przygotowywania pracy?


JP: Dla mnie najtrudniejsze było wybranie takich materiałów, które zaciekawiłyby widza.


Skąd pomysł na taką pracę?


JP: Miałam wiele pomysłów, ale po ich przeanalizowaniu stwierdziłam, że film będzie najlepszy i najbardziej obrazowy, co za tym idzie najciekawszy.


Co dał Pani udział w konkursie?


JP: Bardzo dużą satysfakcję i możliwość dzielenia się pasją.


Czy ma Pani pomysł na dalszy rozwój pracy lub jej wykorzystanie?


JP: Aktualnie myślę nad opublikowaniem mojej pracy na YouTubie.


Czy ma Pani jakieś wskazówki dla uczestników kolejnych edycji konkursu?


JP: Mam jedną wskazówkę, aby uczestnicy kolejnych edycji nie skupiali się wyłącznie nad ilością informacji przedstawionych w swojej pracy, ale także nad tym aby owa praca była ciekawa w odbiorze dla innych osób.